Kotovica – zprávy z června 2018

Ornament, křeháče a poklady

Tři slova v nadpisu zkráceně vystihují jarní akce Muzejního spolku Kotovica.

V březnu jsme uspořádali přednášku pana Vladimíra Šáchy z Hluku, který se dlouhodobě zabývá malovaným ornamentem na Slovácku. Třebaže je momentálně vytížen přípravou publikace o ornamentu, přijel a s ním také paní Katarína Šimčíková, která se zabývá malováním ornamentů na trika, textilní a jiné doplňky. Přednáška byla velmi pěkná, pokud jste ji nestihli a o dané téma se zajímáte, můžete se s ním postupně seznamovat v časopise Malovaný kraj, do kterého pan Šácha přispívá.

Jarní ukázková příprava pokrmů podle receptů z Veletin byla zaměřená na křeháče a metyju. Kuchařkou byla paní Marie Sedláčková z Drslavic, roli učitelky i pekařky zvládla skvěle. Jsme rádi, že zájem o tyto ukázky mají zájem všechny generace (žen, jak jinak), neboť jedině tak lze doufat, že tradiční dobroty budou moci lidé ocenit třeba i za padesát let.

Velmi zajímavé povídání o hledání „pokladů“ pomocí detektoru kovů měl připravené pan Jaroslav Šobáň se svými přáteli. Kromě obrázků přinesl i některé zajímavé předměty, které byly takto nalezeny na katastru Veletin i v okolí. Tito amatérští archeologové úzce spolupracují s profesionály a někdy se jim podaří udělat i velký objev, jako to bylo třeba v případě keltské kovárny. Zájem o archeologii je zde vhledem k dávné historii Veletin opodstatněný a má i tradici – nezapomeňme na řídícího učitele Jana Kučeru, který se tímto oborem zabýval jako amatér a přivedl sem světově uznávanou kapacitu Lubora Niederla.

U stodůlky při Pohádkovém lese

Letos poprvé se náš spolek zapojil i do organizace Pohádkového lesa. U stodůlky bylo pro děti připraveno zatloukání hřebíků, cvrnkání kuliček a zejména hledání nábojnic pomocí detektoru kovů. Ti starší si mohli ověřit své znalosti historie Veletin v kvízu. Stodůlka tentokrát nesloužila jen jako muzejní objekt, ale též jako přístřeší při vydatném dešti, který bohužel letošní Pohádkový les tolik poznamenal.

Kromě uvedených akcí a besed se snažíme také sbírat různé materiály k historii naší obce. Naše členka paní Marcela Rosíková věnovala spolku archiv svého otce, bývalého kronikáře Ladislava Koníčka. Obsahuje například staré obecní zpravodaje od r. 1979, zajímavé jsou také podklady k regulaci Olšavy, popisy zvyků aj. Tento archiv není sice zatím zcela uspořádán, ovšem již teď je k nahlédnutí, a to v knihovně. Archiv je přístupný pouze prezenčně, materiály lze ofotit na místě.

Monika Cimalová