Nahrávání obřadních písní
Už ani nevím, z jakého popudu jsme se ve spolku Kotovica rozhodli, že zpěvy, které děvčata zpívají při obchůzkách s Mařenou, létečkem a královničkami, zaznamenáme na studiové nahrávce. Hlavní důvody k tomu byly asi dva. Prvním je prostá dokumentace toho, co a jak se dnes zpívá, a také toho, co a jak se zpívalo v době, kdy po Veletinách chodila většina členek Kotovice, které jsou dnes už váženými pamětnicemi. Druhým důvodem je skutečnost, že některá dnešní děvčata se zpěvy učí až za pochodu, přímo při obchůzce. Což by bylo v pořádku, kdyby dívek nebylo stále méně a kdyby se občas nestávalo, že třeba při královničkách jdou jenom tři – a některé z nich jdou poprvé a třeba ta jediná, která zpěvy umí, není zpěvačka úplně sebejistá (což já dokonale chápu). Takže druhým důvodem bylo vytvořit „učební podklad“ pro ty, které se na obchůzky teprve připravují.
To jsme si dali! Nebudu podrobně líčit peripetie spojené s nahráváním ve studiu. Ze všech obtíží nás vytáhla Marcela Trtková – zařídila studio na ZUŠ v Uherském Brodě, zvukaře, vedla všechny naše zkoušky, dokázala děvčata sjednotit a naladit, no prostě věděla, co a jak, a hlavně byla ochotná své hudebně-folklorně-pedagogické schopnosti a zkušenosti do věci vložit.
Zkoušky proběhly během srpna a září, samotné nahrávání se uskutečnilo 24. září 2023 v Základní umělecké škole v Uherském Brodě. Odkazy na nahrávky najdete pod článkem.
Velkou výzvou bylo také sjednotit se na textech písní. Jsou to písně folklorní, tedy předávané zejména ústně – a to se snadno stane, že někdo něčemu rozumí jinak nebo si to uzpůsobí podle sebe. Tak například jedna moderní dcerka prý místo Otáčaj sa, cérečko, jak to plužné kolečko… vesele zpívala Otáčaj sa, cédéčko, jak to pružné kolečko… A podobně se posouvají i texty obřadních písní, i když ne tak výrazně.
Někdy se změní písmenko, jindy celé slovo. V některých rodinách se tak při létečku zpívá: A ty nové léto, jinde A to nové léto, při královničkách Královničko královno / Královnička královna…, královna / králová…, dále například u studánky / u studénky. A po studánce se pokračuje u studánky u voděnky, dříve však u studénky u hluběnky (hluběnka je jiné pojmenování pro studánku). A je naša královna hodně spanilá, nebo tuze spanilá?
Aby toho nebylo málo, zkusili jsme i štandrlování – u toho už jsme měli hlavu zamotanou úplně všichni. Řeknete si třeba, že jsou to rozdíly drobné, ale studiový mikrofon je nelítostný.
Nejstarší písemně zaznamenaný text královniček z Veletin, o kterém víme, pochází od Lubora Niederla ze začátku 20. století. My jsme jako základ vzali zápisy, které pořídila Marie Knotová (1940 – 2016), která mimo jiné působila jako vedoucí Veleťánku. Texty jsme pak mírně upravili podle toho, jak to děvčata zpívají dnes, pamětnice se na textu sjednotily samostatně. Ve studiu jsme natočili od každého zpěvu verzi mladých děvčat a verzi pamětnic.
Pokud vám bude někdo tvrdit, že se to zpívá jinak, než je na nahrávce, věřte mu. Drobné rozdíly nejsou podstatné. Podstatné je, aby se tradice udržely a děvčata aby při obchůzkách zpívala s radostí.
Monika Cimalová
The 20 latest Blog Posts
- Kotovica – zprávy z června 2020
- Kotovica – zprávy z prosince 2019
- Kotovica – zprávy z června 2019
- Kotovica – zprávy z prosince 2018
- Kotovica – zprávy z června 2018
- Kotovica – zprávy z prosince 2017
- Kotovica – zprávy z července 2017
- Kotovica – zprávy z ledna 2017
- Muzejní spolek Kotovica hledá prostory
- Přijďte na vycházku za historií a podpořte výstavu řemesel
- Muzejní spolek
- Pečení vdolečků
- Muzejní spolek
- Muzejní spolek
- Ve Veletinách byl založen nový spolek